Menu
EN UCUZ UÇAK BILETI NASIL BULUNUR?

EN UCUZ UÇAK BILETI NASIL BULUNUR?

EN UCUZ UÇAK BILETI NASIL BULUNUR? 

 

      İster yurt içi isterse yurt dışı seyahatlerimizde bütçemizin en büyük masraf kalemini ulaşım maliyetleri oluşturmaktadır. Özellikle kısa süreli tatillerde uçak bileti maliyeti bazen tatilde harcayacağımız toplam tutarın yarısından fazlasını oluşturuyor. Ana hatlarıyla bu derdi küçültmek için yapılabilecekleri derledik.

1- ERKEN REZERVASYON: 

      Şüphesiz ki ucuz uçak bileti bulmak için en basit yöntem erken rezervasyon yapmak ve herkes bunu bilir. Ancak bu; seyahate 8 ay varken bileti almak manasına gelmiyor. Geleneksel bilet satış sitelerinin verdiği bilgilere göre uçuş sezonu fiyat bilgileri açıklandığında yapılacak bileti alımları en doğru tarih olarak karşımıza çıkıyor. Bu da hava yolu firmasına göre 3 ay ilâ 6 ay arasında değişiyor. Bazense uçuşa 28 gün kala alınan bilet 3 ay kala alınandan daha ucuz oluyor.

2- KAMPANYALARI TAKIP ETMEK: 

      Sık gezenler sırf hava yolu şirketlerinin kampanyalarını takip etmek ve ucuz uçak bileti yakalamak için özel bir e-mail adresi açar ve tüm kampanya maillerini buradan okur. Birçok firma erken rezervasyondan bağımsız özel kampanyalar yapar, 2 sezon öncesinden satılan biletler bedavadan biraz pahalı olur. Eylülde yaz için, haziranda kış için uçak bileti almak gibi.

3- BILET KIYASLAMA SITELERI:

      Yurt dışı ulaşım sayfamızda detaylı anlattığımız bilet kıyaslama siteleri birçok firmanın aynı hattaki çoğu biletini bize anlık olarak göstermesi sebebiyle en iyi yöntemlerin başında gelir. Burada da önemli olan nadir de olsa biriyle anlaşması olmayıp diğeriyle çalışan firmayı da yakalayabilmek için aynı aramayı birden fazla kez yapmak.

4- ONLINE ACENTELER:

      Uçak bileti fiyatlarında en ucuz bilet çoğunlukla hava yolu firmasının kendi web sitesinden bileti gibi görünse de aslında elektronik ortamda satış yapan birçok acente daha uygun fiyatlarla satış gerçekleştirir. Burada dikkat edilecek nokta firmanın yerel olması ya da uluslararası bir firma ise de güvenliğidir. Satış sonrası başa gelebilecek aksilikler için firma güvenirliği araştırılmalıdır.

5- TEK YÖN VEYA GIDIŞ DÖNÜŞ AVANTAJLARI:

Özellikle büyük hava yolu şirketlerinin gidiş dönüş biletleri her zaman iki biletin tek tek alınmasından daha iyi fiyat seçeneği ile karşımıza çıkabiliyor. Bunun mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Bazense iki ayrı firmadan tek yön alınan uçak bileti iki bilet toplam maliyeti daha aşağıda olabiliyor. Tüm seçenekleri denemek için fazladan ayıracağınız bir 10 dakika size onlarca Lira olarak geri dönebilir.

6- SEYAHAT TARIHINI ESNEK TUTMA:

Uçak bileti alış amacınız acil bir iş seyahati gibi sebeplerle tam gününde olmak zorunda değilse çok küçük esneklikler ciddi maliyet avantajları sağlayabilir. Tatil günleri, yerel ve uluslararası dini ve milli bayramlar, sömestre gibi dönemlerde bilet fiyatları talebe bağlı olarak yükselir, ancak bir gün öncesi ya da sonrasında ciddi farklılıkları görebilirsiniz. (P.tesi sabah ilk uçuş öğlen uçuşundan daha pahalıdır, perşembe akşamı, cuma akşamından daha ucuza uçarsınız)

7- ÖDEME YÖNTEMI VE SADAKAT PROGRAMLARI:

Bazen bulduğunuz iki farklı havayolu şirketi ya da acente arasındaki bilet fiyatı birbirine o kadar yakındır ki, kredi kartına taksit seçenekleri, bagaj limitleri, yemek servisi veya hava yolu şirketinin sadakat (mil) programı sebebiyle biraz daha pahalı olan avantajlı hale gelir. Bu duruma dikkat ederek ‘marjinal fayda’ etkisinden faydalanmak gerekir.

Yorum At Lütfen Argo Kelimeler Kullanmayınız

2 Yorum

  1. ef
    04 Temmuz, 2020

    sa ne

  2. SEYAHAT ACENTASI
    02 Nisan, 2020

    ACENTA OLARAK BİZ BÖLE BİLMİYORSUK BUNLARI EYW KARDEŞİM